A Digital Nomad Budget: A Month in Italy

Italy draws us back again and again so although we knew it’d be quite expensive we couldn’t resist a visit when an Italian food craving hit us after nine months in Asia. We experimented with keeping costs affordable without giving up comforts or, most importantly, as much food as we wanted to eat, by renting an apartment in Tuscany rather than moving around every few days.

Our base in Tuscany gave us some stability but we were still able to do day trips in our rental car to many places including Florence (twice), Siena, Pisa, San Gimignano, Volterra, Lucca, Pistoia, the Garfagnana, and horse riding in the Tuscan countryside. It was the perfect balance for our digital nomad lifestyle as we didn’t waste time on travel and finding new accommodation every few days, and we had a kitchen and space to work.

After Tuscany we spent a week in Rome, which was much more expensive, which is a shame as we could easily have spent another month or two in this wonderful city.

Here is what we spent during our month in Italy, broken down into the time in Tuscany and Rome. These costs are for two people.

Summary
CountryTotal SpentDays in countryCost per day
Tuscany€217025€86.80
Rome€7487€106.86
TOTALS:€2,918.0032€91.19
Breakdown
CountryAccommodationFoodTransportEntertainmentOtherTotal Per Day
Tuscany€22.68€29.36€27.56€6.68€0.52€86.80
Rome€52.86€43.71€3.00€5.00€2.29€106.86
Summary
CountryTotal SpentDays in countryCost per day
Tuscany£1,670.9025£66.84
Rome£575.967£82.28
TOTALS:£2,246.8632£70.21
Breakdown
CountryAccommodationFoodTransportEntertainmentOtherTotal Per Day
Tuscany£17.46£22.61£21.22£5.14£0.40£66.84
Rome£40.70£33.66£2.31£3.85£1.76£82.28

This is the breakdown of how much this works out on an average daily basis.

Notes on our Expenses

You could travel in Italy for less but we didn’t skimp on anything we wanted, which mostly meant food! Considering how much amazing food we ate and how much we did, €45.50 (£35) per person per day doesn’t seem that bad.

Here are some notes to explain what we spent in each place.

Tuscany

montecarlo_main

  • We rented an apartment just outside the little village of Montecarlo through airbnb. It had two bedrooms with a small kitchen, living area, modern bathroom, and a garden seating area. Furnishings were a little old-fashioned but it had everything we needed. It was amazing value for Italy.
  • We ate out about four times a week and enjoyed cooking at home with the excellent fresh pasta the rest of the time.
  • Gelato was a regular treat and cost €1.50-2.
  • We rented a car for £289 for 25 days which we found by searching on travelsupermarket.com.
  • The rest of the transport costs were petrol, parking and toll fees – we did many day trips all over Tuscany.
  • We travelled from Pisa to Rome by train.
  • Entertainment costs included a winery tour, wine school in Siena, and entrance fees which were usually €5-8. A number of our other activities were sponsored.

Rome

Miniloft couch

  • We rented a cool loft apartment in Trastevere with Roomorama. It was partly sponsored so the full price would have been €100 a night.
  • We had a kitchen so had most breakfasts and lunch at home but ate out for dinner every night.
  • Trastevere was a great location so we walked everywhere and the transport cost was just from the train station and to the airport.

Money Saving Tips for Italy

We didn’t set ourselves a budget or try too hard to keep costs down but there are some things you can do to make travel in Italy more affordable.

Accommodation

  • Consider renting an apartment. They can be great value, especially for monthly rentals, and you can save money by cooking for yourself.

Transport

  • Book car hire as far in advance as possible – it gets more expensive nearer the time.
  • Book long distance train travel within Italy online at trenitalia.com. The further in advance you book the greater chance you’ll have of getting a cheaper rate.

Food

  • We found meals in restaurants to be great value for the quality. We paid €20-30 (occasionally up to €40) for two people usually with two courses (antipasto and primo), wine, water and un caffè for Simon.
  • In Italy there is a choice of two types of main courses – a primo which is usually pasta, risotto or soup, and a secondo which is meat. You’ll save money by ordering a primo rather than a secondo.
  • Don’t feel you have to order every course. An antipasto (starter), primo (first course), secondo (second course) with contorno (side dish), and dolce (dessert) is a lot of food and expensive.

"A primo of pasta with pesto

  • The cheapest meal out is at a pizzeria – a margherita pizza in our village in Tuscany cost €4 and we never paid more than €8.
  • Check the menu for their pane e coperto (bread and cover) charge which cost us €1-2.50 per person.
  • Soft drinks in restaurants often cost more than wine. Stick to the house wine – it’s usually good and only €2.50 or €3 for un quarto, a quarter litre jug, enough for two glasses.
  • If you are on a tight budget then avoid restaurants. Buying pizza by the slice from takeaways or a sandwich from a bar should only cost a few euros.

Pizza Slice

  • Happily, gelato is very affordable if you avoid the gelaterias by major tourist attractions. A small gelato is plenty and includes two flavours for €1.50-2.
  • For self-catering, supermarkets are cheaper than small delis.

Italy is one of the most expensive countries we’ve travelled to since becoming digital nomads (although not as expensive as Japan) but it was completely worth it. The food, the wine, the architecture, the people, the history, and yes, the food make it one of our favourite countries and we will definitely be back.

Trail Wallet

 

Trail Wallet

Leave a comment if you have any money saving tips for Italy.

10 thoughts on A Digital Nomad Budget: A Month in Italy

  1. Our money-saving tip for Italy: drink wine :) We found that since you don’t get free table water and have to pay for a bottle of still or sparkling water, the house wine was sometimes cheaper than water! We also tried to avoid the autostradas (highways) because you have to pay a toll, and used the scenic country roads instead.

    • Wine is wonderfully cheap but we can never go without water. We tried taking the country roads but got so lost every time and it’d take us hours to get anywhere! We longed for GPS or an iPhone.

  2. I love Budgets! You two did a great job of keeping costs down in an utterly expensive country. I spent $71/day in Italy, but I was travelling every second day from Milan-Cinque Terre-Venice. But I wish I could of stopped and fallen deeply in love with the country. I will never allow myself to do that because I could never afford it. And that much beauty needs to come in bouts for me otherwise I’d get overwhelmed! Keep the budgets coming – you’re making this girl giddy with numbers :D

  3. It sounds amazing and the pictures are gorgeous! Also, I was wondering if you could start including USD in your currency converters? In any case, beautiful, beautiful pictures!

  4. Did you ask any advice to italian people? To me, as italian, your budget looks enormous! Contact me if you need tips for the future!

    • Well, we weren’t living there like an Italian. We were only there for a month and naturally paid more for accommodation, car hire etc. Plus we ate out a lot more than most Italians probably do as we wanted to take advantage of the restaurants while we could. I’m sure it’s much cheaper if you are living in Italy long term.

      • We’re not really interested in hostels—we work as we travel and they aren’t the best places to do that. Plus we only spent 22 euros a night between us on accommodation in Tuscany and 55 in Rome. There are no double rooms in Italy for that price, even in hostels.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <p>